Polski English Deutsch

16 lipca 2020r.

Obecnie naszą stronę przegląda 2 osoby!

ŻYCIE SZKOLNE W OBIEKTYWIE

Menu

         BLOG SZKOLNY !!!

Twój szczęśliwy numerek:

11

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

ESA-Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

2. Wymiana uczniowska Niemcy 2016

WYMIANA UCZNIOWSKA NIEMCY 2016

          Grupa młodzież z gimnazjum w Kleszczewie rozpoczęła rok szkolny od wymiany polsko-niemieckiej, która na dobre wpisała się w harmonogram wyjazdów szkolnych. Uczniowie byli goszczeni przez uczniów ze szkoły w Bad Baderkesa,  które jest malowniczym miasteczkiem  w Dolnej Saksonii. W czasie wymiany młodzież codziennie uczestniczyła w zajęciach szkolnych, które były dobrą okazją do porównania dwóch systemów edukacyjnych. Pomimo dobrze wyposażonych sal w naszej szkole z pewnością polscy uczniowie z żalem  podziwiali szkołę niemiecką. W ramach wymiany uczniowie zwiedzili mnóstwo ciekawych miejsc. Podczas pobytu młodzież brała udział w wycieczkach do Bramenhaven i Hamburga.
         Uczniowie mieli niewątpliwą okazje podróży wokół południka ósmego zwiedzając interaktywną wystawę w muzeum Klimahause w Bremenhaven. W czasie pobytu w Klimahause  można było doświadczyć temperatur jakie panują zarówno w tropikalnych lasach, jak i arktycznego mrozu .Poza Klimahause uczniowie doświadczyli emocji i odczuć jakie towarzyszyły ludziom opuszczającym swój kraj i udającym się na emigrację w poszukiwaniu chleba i pracy. Uczestnicy wymiany  w Niemieckim Domu Emigranta podążyli śladami ponad siedmiu milionów emigrantów którzy wyruszyli z portu Bremenhaven, pośród nich było również wielu Polaków.
             Ciekawą lekcją zarówno biologii jak i geografii był pobyt w ZOO, które jest położone nad brzegiem Morza Północnego.
W czasie pobytu w Hamburgu nasi uczniowie podziwiali panoramę miasta płynąc statkiem wzdłuż rzeki  Łaby.  Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam pobyt w Parku Miniatur, który jest interaktywną wystawą prezentującą Hamburg i jego okolice jak również Niemcy i inne kraje Europy i świata. Ciekawostką jest to że, ekspozycja znajduje się w ciągłej rozbudowie i zwiedzający mogą obserwować  modelarzy i techników rozbudowujących ekspozycję. Przemieszczając się po mieście podziwialiśmy spichlerzach z których słynie Hamburg i które są na światowej liście skarbów UNESCO. 
          Warto nadmienić nadrzędny cel wymiany a mianowicie doskonalenie umiejętności językowych zarówno w zakresie języka niemieckiego jak i angielskiego. Wymian to doskonała okazja na rozwijanie języków. Szybko minął tydzień na niemieckiej ziemi z niemiecką rodziną i nadszedł czas pożegnania .  Łzy płynęły strumieniami na dworcu w Bremenhaven. Młodzież ze smutkiem wsiadała do autokaru. Pozostały wspomnienia, ale czas szybko płynie a w maju rewizyta. Gdzie zabierzemy naszych niemieckich kolegów?
Młodzież i opiekunowie dziękują Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Kleszczewie za finansowe wsparcie organizacji wymiany.

                                                                                                                                              opiekunowie:

                                                                                                                                          Ewa Żak-Kujawa, Elżbieta Łuczak