Polski English Deutsch Pусский

22 lutego 2020r.

Obecnie naszą stronę przegląda 1 osoba!

ŻYCIE SZKOLNE W OBIEKTYWIE

Menu

         BLOG SZKOLNY !!!

Twój szczęśliwy numerek:

11

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Goście z Niemiec w ZS Kleszczewo

W dniach od 2 do 6 czerwca 2014r. gościliśmy na terenie naszej gminy grupę młodzieży z Dolnej Saksonii. Uczniowie przebywali u nas w związku z wymianą uczniowską, w której brały udział dziewczynki i chłopcy z klasy IIGA Zespołu Szkół w Kleszczewie. Goście pierwszy raz przyjechali z wizytą do naszego kraju i bardzo zależało nam na tym, aby wywieźli stąd jak najlepsze wrażenia i wspomnienia. Ponieważ młodzież znała się już wcześniej (byliśmy w Niemczech w ubiegłym roku), powitanie na dworcu wypadło bardzo dobrze – uściskom i całuskom nie było końca. Następnie nasi uczniowie wraz z Rodzicami zabrali zmęczonych podróżą kolegów do swoich domów. Jednym z wymogów wymiany jest goszczenie uczniów niemieckich w polskich domach. Dzięki temu młodzież ma nie tylko okazję do poznania swojego gościa, ale również ma świetną okazję aby poćwiczyć konwersację w języku obcym. Pierwszy dzień pobytu naszych przyjaciół był bardzo mało męczący, ponieważ młodzież była zmęczona po dziesięciogodzinnej podróży do Polski. Realizacja zaplanowanego programu rozpoczęła się już następnego dnia. Niestety pogoda nam nie sprzyjała i nie udał nam się pobyt nad Maltą i w ZOO. Padał deszcz i musieliśmy zmodernizować nasz program. Pojechaliśmy całą grupą do Kinepolis, gdzie spędziliśmy wesoły dzień. Braliśmy udział w wyścigach gokartów (wszyscy po założeniu na siebie odpowiednich strojów wyglądali jak ,,rasowi rajdowcy"). Zarówno chłopcy, jak i dziewczyny z wypiekami na twarzach porównywali wyniki i czas przejazdu na torze. Była to niezła rywalizacja.

Następnie bawiliśmy się grając w ,,point ball". Drużyny składające się z 5 graczy każda strzelały do siebie z broni laserowej. Wyniki porównywano jeszcze długo po zakończeniu rywalizacji. Najśmieszniejszą jednak zabawą była walka sumo, gdzie ubrani w odpowiednie stroje zawodnicy próbowali swoich sił na macie. Oj, było zabawnie! Po wyścigach, strzelaniu i walkach sumo pojechaliśmy do Browaru (galeria), gdzie nasi goście wymienili euro na złotówki i dokonali małego obchodu sklepów. Po powrocie do domów były jeszcze wycieczki po okolicy, spotkania z przyjaciółmi i wspólne zabawy.

Podczas pobytu młodzież została uroczyście przyjęta przez pana wójta Bogdana Kemnitza. W czasie tego spotkania pan wójt przedstawił walory i plany rozwoju naszej gminy w interesującej prezentacji w języku angielskim. Uczestnicy obdarowani zostali pamiątkami z Gminy Kleszczewo.

Kolejną atrakcją wymiany była rywalizacja sportowa w kręgle w Centrum Rekreacji Niku w Poznaniu. Bogactwo architektoniczne zabytków Poznania wzbudziło duże zainteresowanie uczestników wymiany, a zwłaszcza renesansowy ratusz z otaczającymi go kamieniczkami. Młodzież miała okazję podziwiać bogate zbiory Palmiarni poznańskiej, które nie tylko wzbudziły zainteresowanie pasjonatów. Jednym z punktów programu był pobyt na „Termach Maltańskich” i zaprezentowanie swoich umiejętności i technik pływania. Goście byli zaskoczeni szeroką ofertą rekreacyjną basenu. Młodzież niemiecka dokonała rożnego typu zakupów począwszy od gipsowych koziołków poprzez odzież, ale hitem był kisiel i cukierki zozole.

Dzięki uprzejmości pana dyrektora szkoły w Ziminie Romana Mis i zaangażowaniu rodziców goszczących dzieci z Niemiec ostatni wieczór spędziliśmy grillując na terenie szkoły w Ziminie. Spotkanie to odbyło się w przyjaznej atmosferze, podczas którego młodzież i rodzice rozwijali umiejętności lingwistyczne w zakresie języka niemieckiego i angielskiego. Nieodłącznym elementem grillowania była degustacja potraw kuchni polskiej, która zyskała sobie nowych zwolenników. Biesiadowaniu towarzyszyła rywalizacja sportowa. Strona niemiecka była zaskoczona życzliwością i gościnnością Polaków. W dzień odjazdu łzom nie było końca, młodzież nie dowierzała, że nadszedł czas rozstania. Warto wspierać taką formę edukacji, która zapewne jest atrakcyjniejsza i efektywniejsza niż lekcje w szkole.

Wymiana mogła odbyć się dzięki pomocy i zaangażowaniu:

- Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie

- Rada Rodziców przy Zespole Szkól w Kleszczewie

- Pana Wójta Bogdana Kemnitza

- Dyrekcji Zespołu Szkół w Kleszczewie

- Rodziców goszczących dzieci z Niemiec

- Pana dyrektora Romana Mis

Mam nadzieję na dalszą współpracę ze stroną niemiecką i przygotowujemy się do kolejnej wymiany już we wrześniu.