Polski English Deutsch Pусский

06 czerwca 2020r.

Obecnie naszą stronę przegląda 3 osoby!

ŻYCIE SZKOLNE W OBIEKTYWIE

Menu

         BLOG SZKOLNY !!!

Twój szczęśliwy numerek:

11

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

ESA-Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Wycieczka edukacyjna - w hołdzie powstańcom

              Przypadająca w tym roku 96. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego jest dla całego regionu ważnym wydarzeniem. Dla jego uczczenia grupa gimnazjalistów klas trzecich udała się 5 grudnia br. do Lusowa, miejscowości w gminie Tarnowo Podgórne, w której po zakończeniu działań wojennych zamieszkał jeden z dowódców powstania wielkopolskiego-generał Józef Dowbór-Muśnicki. Znajduje się tu dzisiaj Muzeum Powstańców Wielkopolskich noszące jego imię.
              Młodzież miała okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat genezy i przebiegu powstania, a także poznać tragiczną historię rodziny generała. Najstarszy syn Giedymin po ucieczce z Lusowa do Francji w wieku kilkunastu lat, zaginął bez śladu. Drugi z synów, Olgierd, popełnił samobójstwo. Córka Janina została rozstrzelana przez Rosjan w Katyniu, a córka Agnieszka przez Niemców w Palmirach. Zostały po nich nieliczne fotografie i przedmioty osobiste prezentowane na wystawie. Spośród pamiątek po samym generale uwagę zwracała jego szabla i generalski mundur.
             W muzeum zgromadzono fotografie powstańców z dołączonymi do nich krótkimi biogramami, sztandary i dokumenty. Jednakże największe zainteresowanie budziła broń i umundurowanie powstańców. Przy okazji uczniowie mogli się dowiedzieć wielu ciekawostek o trudach żołnierskiego życia, a nawet wziąć do ręki broń i przymierzyć się do strzału.
                Wycieczkę zakończyła wizyta na pobliskim cmentarzu, gdzie spoczywają prochy generała. Zapalając znicz na jego grobie, uczniowie oddali hołd wielkiemu Polakowi.