Polski English Deutsch

18 września 2020r.

Obecnie naszą stronę przegląda 1 osoba!

ŻYCIE SZKOLNE W OBIEKTYWIE

Menu

         BLOG SZKOLNY !!!

Twój szczęśliwy numerek:

11

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

ESA-Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Wymiana polsko-niemiecka 2017/2018

Wymiana polsko niemiecka 2017/2018

     Już po raz piąty młodzież z Zespołu Szkół w Kleszczewie brała udział w wymianie polsko niemieckiej. Uczniowie jak co roku, byli goszczeni przez przyjaciół ze szkoły w Bad Bederkasa (Dolna Saksonia). Uczniowie naszej szkoły zostali gorąco powitani przez dyrekcję szkoły oraz rodziców. Rodzice przygotowali powitalne przyjęcie o charakterze grillowym. Mogliśmy skosztować typowych dań kuchni niemieckiej  sałatki ziemniaczanej, kiełbas i innych pyszności.
     Podczas wymiany uczniowie zwiedzali jedno z największych  miast portowych Europy – Bremenhaven. To z tego miast na przełomie XIX i XX wieku wypłynęło za chlebem wielu europejczyków do Ameryki Północnej i Południowej. Młodzież mogła doświadczyć przeżyć i warunków podróży jakie towarzyszyły emigrantom zwiedzając interaktywne Muzeum Emigranta.
Miłośnicy turystyki mieli niecodzienną okazję odbycia symulacyjnej podróży wzdłuż południka ósmego do rożnych stref klimatycznych. W ramach różnorodnych ekspozycji w Klimahouse uczniowie skonfrontowali się z warunkami pogodowymi w różnych  państwach świata np. Nowa Gwinea, Samoa, Nigeria, Alaska, Antarktyda, Sardynia oraz  Szwajcaria.
     Stałym punktem wymiany jest wizyta w Zoo am Meer- czyli Zoo morskim. W tym jakże malowniczo położonym miejscu młodzież przyglądała się różnym morskim zwierzętom. Sympatie naszych uczniów wzbudził niedźwiedź  polarny oraz jedna z fok.
     Podczas wymiany uczniowie brali udział w wycieczce do Hamburga – największego portu Niemiec. Rej po rzece Elbie- Łabie umożliwił obejrzenie tego miasta od strony wody- imponujące widoki, piaszczysta plaża. Będąc w Hamburgu nie można zapomnieć o kompleksie spichlerzy które podziwialiśmy za ciekawą architekturę. 
Kolejną atrakcją Hamburga w którym gościliśmy było miejsce dla łasuchów i nie tylko – to muzeum czekolady. Podczas pobytu w tym miejscu młodzież zapoznała się technologią produkcji czekolady. Nie można pominąć części warsztatowej podczas której każdy wykonał swoją tabliczkę czekolady. W ramach pobytu  w tym miejscu było naprawdę rozkosznie słodko za sprawą  licznych  degustacje czekolady.
    Tradycyjnie w ostatnim dniu naszego pobytu odbyło się wspólne gotowanie połączone z konsumpcją. Strona polska  przyrządziła naleśniki faszerowane warzywami natomiast strona niemiecka zaserwowała zapiekankę makaronowo- serową. Wszystkie gust smakowe zostały zaspokojone podczas tej polsko-niemieckiej uczty kulinarnej.
     Podczas kilkudniowego pobytu zawiązały się przyjaźnie międzynarodowe pomiędzy uczestnikami wymiany. Podkreślić należy duże znaczenie podejmowanych przez młodzież konwersacji w rozwoju ich kompetencji językowych zarówno  jeśli chodzi o język niemiecki jak i angielski. Poza doskonaleniem sprawności językowych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcjach, brać udział w rywalizacji sportowej oraz odkrywać walory kultury niemieckiej w ramach różnego typu wycieczek.
      Podsumowując można powiedzieć że wymiana to bez wątpienia doskonała okazja do kształtowania postawy tolerancji wobec odmienności, przełamywania barier i rozwijania przyjaźni. Z niecierpliwością oczekujemy naszych niemieckich przyjaciół w maju w Polsce.